Gönderen Konu: 5.Maide/82- İMAN EDENLERE KARŞI DÜŞMANLIK YÖNÜNDEN EN ŞİDDETLİSİ YAHUDİLER' DİR  (Okunma sayısı 10706 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
-İMAN EDENLERE KARŞI DÜŞMANLIK EDENLERİN EN ŞİDDETLİSİ YAHUDİ'LER
-SEVGİ BAKIMINDAN EN YAKIN OLANLAR "BİZ HRİSTİYANLAR'IZ" DİYENLERDİR


           İMAN EDENLERE KARŞI DÜŞMANLIK YÖNÜNDEN EN ŞİDDETLİSİ YAHUDİ'LERDİR:

           İMAN EDENLERE SEVGİ BAKIMINDAN EN YAKIN OLARAK DA "BİZ HRİSTİYANLAR'IZ" DİYENLERİ BULURSUN:

           5. Maide Sûresi 82. Âyet-i Kerîme(122. Sayfa):
           "82. İman edenlere karşı düşmanlık yönünden insanların en şiddetlisi olarak yahudileri ve Allah’a ortak koşanları bulursun. Ve yine iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da: «Biz hıristiyanlarız» diyenleri bulursun. Çünkü onların içlerinde keşişler ve rahipler vardır. Ve onlar büyüklük taslamazlar."


           Sonsuz geleceğin ve sonsuz geçmişin yaratıcısı Allah’tır. Sonsuz gelecekte olanları ancak Allah bilebilir. Hal böyle olunca, Müslümanlara sizin dostunuz şudur/ ya da düşmanınız budur diyebilecek tek yetkili Allah olduğuna göre, Müslümanlara dost/ düşman olacakları, sonsuz geleceğin de sahibi olan Allah, düşmanlık besleyebilecek olan Yahudiler'in, İslâm’a girmeden, düşmanlıklarının bitmeyeceğini bilmemizi istemektedir.

           Bu ikazı Âyeti ile yapmaktadır. Zira İslâm’a girmiş olan tüm insanlar; ırk, cins, tâbiyet, dil farkı gözetmeksizin:

           MÜ'MİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER:
           49. Hucûrat Sûresi 10. Âyet-i Kerîme(517. Sayfa):
           “10. Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki rahmete eresiniz.”

           Âyeti ile bildirildiği üzere, kardeş olan Müslümanlar arasında düşmanlık olamayacağından; Müslüman olan Yahudiler de biz Müslümanlar'ın kardeşidir. Bunun Âyet ile bildirilmesinin hikmeti, kardeşler arasında düşmanlığın olamayacağının herkesçe bilinmesi içindir.

           82. Âyet’ten sonra da Müslümanlar hâlâ uyanmayacaklarsa, kendi bilecekleri bir iştir. Kimse dostlarını seçmesinde, onların iradelerine tesir edemez. Çünkü çoğu insanlarımızın bilmediği/ duyup da bilmek istemediği husus şudur:

           ALLAH KİMSENİN İRÂDESİNE İPOTEK KOYMAZ. YARATTIĞI HER KULUNU, CÜZ’Î İRADESİNDE SERBEST BIRAKMIŞTIR. EĞER BU SERBESTİYİ KULLARINA VERMESEYDİ; O ZAMAN DÜNYA HAYATININ BİR İMTİHAN OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZDİ. İMTİHAN’IN KALKMASI DA, İNSANLARIN DÜNYA HAYATINA GELİŞ SEBEBİNİ YOK EDERDİ. 

           Bu sebeple Allah, Müslüman kullarını uyandırmak üzere 82. Âyet-i Kerîme’yi biz Müslümanlara bir uyandırma/ bir ikaz olarak kabul etmemizle birlikte, yanlış kimselerle dost olmamamızı, 1400 seneler öncesinden bildirmektedir.

           Allah herşeyi Bilen, herşeyi Gören’dir. İlmiyle tüm mevcudatı gören, gözeten Allah’tır. Her an gözlendiğimiz ve gözetildiğimizi bilerek yaşayan kullarından olmamız dileklerimle.

           Saygılarımla. 01.01.2022 19:01

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYETLERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYETLERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2023, 12:18:38 ÖÖ Gönderen: is »