Gönderen Konu: 2.Bakara/26- ALLAH BİR SİVRİSİNEĞİ VE DAHA ÜSTÜNÜNÜ MİSAL VERİR  (Okunma sayısı 1414 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
ALLAH BİR SİVRİSİNEĞİ, HATTA DAHA ÜSTÜNÜNÜ MİSAL GETİRMEKTEN ÇEKİNMEZ

MUHAKKAK Kİ ALLAH BİR SİVRİSİNEĞİ, HATTA DAHA ÜSTÜNÜNÜ MİSAL GETİRMEKTEN ÇEKİNMEZ:
2. Bakara Sûresi 26. Âyet-i Kerîme(6. Sayfa):
 “26. Muhakkak ki Allah bir sivrisineği, hatta daha üstününü misal getirmekten çekinmez. İman edenler bilirler ki, o şüphesiz haktır, Rabb’lerindendir. Ama küfre saplananlar: «Allah böyle bir misal ile ne demek istedi?» derler. Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir. Onunla ancak o fasıkları şaşırtır.”


           Allah MÛCİZE’leri ile insanlara örnek getirmek suretiyle, onların imanını artırmak ister. Kendisine bağlanmaları için, MÛCİZE’lerle örnekler verir. Buna rağmen her devirde,”Allah MÛCİZE’ler getirse ya!” diyenler olur. Olmaya da devam edecektir.

           Bu Âyet’de bu husus belirtilmiş:

           “…Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir. Onunla ancak o fasıkları şaşırtır.” demek suretiyle, bu MÛCİZE’ler karşısında dahi inanmayacakların olabileceğini, sonsuz Kudret’i sayesinde, örnek vermektedir. Bu bildirim dahi bir MÛCİZE hükmündedir. Zira:

           İnanmayanların gelecekte ne söyleyeceklerini Sonsuz Kudret’i ile bildiği için, bu şekilde fasıklara işaret etmekte, fasıkların şaşıracağı bilgisini, gelecekte olan görüntülerden vermektedir.

           Âyet’in ilk cümlesinde, “…hatta daha üstününü misal getirmekten çekinmez...” demek suretiyle, bir sivrisinekten verdiği MÛCİZE’nin daha üstünde MÛCİZE’lerin de olduğunun bilgisini vermektedir.

           Allah’ın bir sivrisineğin yaratılışındaki M’UCİZE’lerle, biz kullarına, ders vermek üzere, bu MÛCİZE’leri, bu Âyet’le bildirmesinin hikmetini anlayanlardan olmamız dileklerimle.

           Saygılarımla. 09.01.2022 12:03

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
 
           3- KİTABA SONRADAN İLÂVE ETTİĞİM ÂYET' LERİ NOKSAN BIRAKMAK İSTEMEDİĞİM İÇİN(SIRASINA KOYAMAYACAĞIMDAN), VE SURE NUMARASINDAN KOLAYCA BULUNABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİ İLE, FARKLI LİSTELERDE İLÂVE ETMEK ZORUNDA KALDIM. BAĞIŞLANMAK DİLEĞİMLE.
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 06:59:13 ÖS Gönderen: is »