Gönderen Konu: 7.A'râf/31- ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ  (Okunma sayısı 6679 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
7.A'râf/31- ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ
« : Nisan 21, 2022, 02:39:45 ÖS »
ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ

           MESCİDLERE HER GİDİŞİNİZDE GÜZEL GİYSİLERİNİZİ GİYİN.

           YİYİN, İÇİN FAKAT İSRAF ETMEYİN.

           ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ:

           7. A’râf Sûresi 31. Âyet-i Kerîme(155. Sayfa):
           “31- Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez.”


           Güzel giyinmeyi, yemeyi ve içmeyi teşvik eden Allah, israf etmeyi yasaklamıştır. Zira “Allah israf edenleri sevmez.”

           Âyet- i Kerîme' ler, kıyamete kadar, hayatımızın her ân' ına kurallar koymuştur. İsraf etmek, ailemizin ihtiyacı olan kısmın da harcanması anlamına gelmektedir ki, Allah, israf edilmemesini bildirmek suretiyle, ailemizin haklarını da korumaktadır.

           Bu Âyet’ de Allah(c.c), israf etmemeyi, geniş anlamıyla, "ailemizin haklarının da gözetilmesi için israf edilmemesi gerektiğini” belirtmektedir.

           İsraf etmenin zararları yalnız ailemizin bütçesini yok etmekle kalmaz; genel anlamda memleketimizin değerlerinin de boşa harcanması sonucunu doğurur ki, bu da, zaruret içinde yaşayan insanların çoğalmasını teşvik etmek anlamına gelir. İsraf, ülke sınırlarını da aşan problemlerin doğmasına da sebep olur. Küresel düzeyde, dünya nüfusunun da etkilenmesini gündeme getirir.

           Ülkemizde sadece ekmek israfı, uzmanların ifadeleri ile(10.03.2021, unlu mâmuller marka danışmanı Mine Ataman’ ın yazısı), üretilen 100 milyon ekmeğin 10 milyonu israf edildiğine göre, bir yılda yapılan ekmek israfı, 3.650.000.000(üç milyar altı yüz elli milyon) adettir. Ekmeğin adedi 2,75 TL. olduğuna göre, yılda 10.037.500.000(on milyar otuz yedi milyon beş yüz bin)  TL. israf edilmiş, tam anlamıyla, çöpe atılmış demektir. Bu rakamın okunması bile insanı zorlamaktadır. İsraf edilen ekmeklerin kazanılması ile ne kadar büyük bir nüfusun doyacağını hesaplamamız, israftan kaçınmamız için büyük bir itici güç olacaktır.

           İsraf edip, diğerlerinin haklarına tecavüz eder olmaktan Allah, herkesi korusun.
 
           Saygılarımla. 21.04.2022 14:39

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 07:00:53 ÖS Gönderen: is »