Gönderen Konu: 9.Tevbe/35- ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ  (Okunma sayısı 1222 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
9.Tevbe/35- ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ
« : Mayıs 01, 2022, 05:30:17 ÖS »
ALTIN VE GÜMÜŞLERİ KENDİ CANINIZ İÇİN BİRİKTİRMEYİN:
ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ


           ALTIN VE GÜMÜŞLERİ KENDİ CANINIZ İÇİN BİRİKTİRMEYİN:

           ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ:

           9. Tevbe Sûresi 35. Âyet- i Kerîme(193. Sayfa):
           "35. O gün o altın ve gümüşlerin üstü cehennem ateşinde kızdırılacak da bunlarla alınları, yanları ve sırtları dağlanacak (onlara): «İşte bu kendi canınız için saklayıp biriktirdiğiniz şeydir. Haydi şimdi tadın bakalım şu biriktirdiğiniz şeyin tadını!» denilecek."


           Allah, mal biriktirmeyi yasaklamış:

           İHTİYAÇTAN FAZLASINI İNFAK EDİN:
           2. Bakara Sûresi 219. Âyet- i Kerîme(35. Sayfa):
           "219. Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz." Demiştir. Bu Âyet- i Kerîme çerçevesinde, ben Müslüman' ım diyen herkesin mallarının ihtiyacından fazlasını yoksul akrabaya, yoksul komşuya, uzak akrabaya, uzak komşuya, yolda kalmışlara, miskinlere, savaşanlara, dağıtması gerekmektedir. Ölçü kesin olarak: "İHTİYAÇTAN FAZLASI" için geçerlidir. İhtiyacı olan kısmını da dağıtmaya kalkan kimse:

           ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ:
           7. A’ râf Sûresi 31. Âyet- i Kerîmeler(155. Sayfa):
           "31. Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez." Âyet' ine muhatap olur ki, bu da Allah' ın, israftan sakınmamız gerektiğini bildirdiği Âyet’ lerdendir. Yardım ölçüsünü kaçırıp, kendi ailesinin ihtiyacı olanları da dağıtmaya kalkan kimselere:

           BUNUNLA BERABER MALINI SAÇIP SAVURMA:
           17. İsrâ Sûresi 26. Âyet- i Kerîme(285. Sayfa):
           "26. Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver. Bununla beraber malını saçıp savurma." demek suretiyle, Allah, infak etme konusunda bile aşırıya gidilmemesini bildirmektedir. Bu bildirmenin de ötesinde:

           MALLARINI SAÇIP SAVURANLAR  ŞEYTANLARIN KARDEŞLERİDİR:
           17. İsrâ Sûresi 27. Âyet- i Kerîme(285. Sayfa):
           "27. Çünkü (malını) saçıp savuranlar, şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür." demek suretiyle, mallarını infak etmede aşırıya gitmenin ne kadar kötü bir hareket olduğunu "şeytanların kardeşleri" diye ifade eden Allah, bu Âyet' i ile de, mallarını aşırı dağıtıp israf etmekten dolayı, ihtiyaç sahibi haline gelebilecek olan aile fertlerini korumaktadır.

           İhtiyaçtan fazlasının biriktirilmemesi, infak edilmesi, Allah' ın bir emri olup; fakir fukaranın haklarının gözetilmesi dileklerimle.

           Saygılarımla. 01.05.2022 17:33

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 07:11:45 ÖS Gönderen: is »