Gönderen Konu: 29.Ankebût/20- ALLAH ÂHİRET HAYATINI DA YARATACAKTIR:  (Okunma sayısı 869 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
29.Ankebût/20- ALLAH ÂHİRET HAYATINI DA YARATACAKTIR:
« : Eylül 07, 2023, 10:14:49 ÖÖ »
-ALLAH ÂHİRET HAYATINI DA YARATACAKTIR:

           ALLAH ÂHİRET HAYATINI DA YARATACAKTIR:

           CENNET CEHENNEM HENÜZ YARATILMAMIŞTIR:

           29. Ankebût Sûresi 20. Âyet- i Kerîme(399. Sayfa):
           “20. De ki: «Yeryüzünde gezip dolaşın da, Allah ilk baştan nasıl yaratmış bakın. İşte Allah bundan sonra (aynı şekilde) ahiret hayatını da yaratacaktır.» Gerçekten Allah her şeye kadirdir.”


           Dünya hayatını yaratan Allah, kıyamet sonrası Cennet ve Cehennem’ den ibaret olan Âhiret hayatını da yaratmaya muktedirdir.

           Bu Âyet' te, "Allah ilk baştan nasıl yaratmış bakın." demek suretiyle, insanları ve cinleri ve tüm Kâinatı "ilk baştan" nasıl yarattı ise, Âhiret  hayatını da(Cennet ve Cehennem' i de) öyle yaratacaktır.

           Allah, Kıyamet' in kopması ile birlikte, Mizan' ı kurup, insanların ve cinlerin, dünya hayatında kazandıklarının değerlendirmesini yaparak; Cennet ve Cehennem' i hak edenleri ayırt ettikten sonra, Cennet ve Cehennem' e göndermek üzere, Cennet ve Cehennemi o sırada yaratarak, hazır bulunduracaktır. Buna Allah’ ın gücü yeter.

           Bu demektir ki, henüz Cennet ve Cehennem yaratılmamıştır. Zira:
           -Kıyamet kopmamıştır.
           -Mizan kurulmamıştır.
           -Cennet' likler ve Cehennem' likler henüz ayrılmamışlardır. Bu nedenlerle, Cennet, Cehennem şu anda var diyemeyiz. Diğer bir Âyet' de, Allah:

           PEYGAMBER' DEN ACELE AZAB İSTİYORLAR. ALLAH SÖZÜNDEN CAYMAZ:

           RABB' İNİN KATINDA BİR GÜN, SİZİN SAYACAKLARINIZDAN BİN SENE GİBİDİR:

           22. Hacc Sûresi 47. Âyet- i Kerîme(339. Sayfa):
           "47. Bir de senden acele azab istiyorlar. Elbette Allah sözünden caymaz. Bununla beraber Rabbinin katında bir gün, sizin sayacaklarınızdan bin sene gibidir."

           Allah, "sizin bin yılınız, Ben'im bir günüm " demektedir. Hazreti İsa öleli, Allah' ın günleri itibariyle, henüz 2 gün olmuştur. Bu süre bize yaklaşık 2000 yıldır.

           Bir kısım Kur’ an Âyet’ leri açıklamalarında “Cennet ve Cehennem yaratıldı” demek suretiyle, bu Âyet’ e ters düşülmektedir. Neden ters düşüldüğünü de, bu Âyet’ i okuduğumuzda anlamaktayız. Bu nedenle, Cennet ve Cehennem yaratıldı demek, bu Âyet’ e aykırıdır. Ancak:

           Allah, tüm zamanın ve mekânın yaratıcısı olarak, Âyet’ lerde Cennet ve Cehennem’ den bahsederken, “sonsuz geçmişte ve sonsuz gelecekte bir anda bulunabilen Tek Mutlak Varlık” olarak, Cennet ve Cehennem’ i târif edebilme yetkisine ve kudretine sahip Tek Mutlak Varlık’ tır. Bunu nereden kıyasla bulmaktayız:

           Bilindiği üzere cümle yaratılmışların ölümü tadacakları, hiçbir yaratılmışın ölümsüz olamayacağı Âyet’ lerle apaçık verilmiş olup; yaratılanların yaratıldıkları anda, hayat filimlerinin Levh- i Mahfuz’ da bulunan, kader hücrelerine, tüm yaşantısının konulduğu bilinmektedir. Levh- i Mahfuz’ un inkârı mümkün olmadığına göre, her yaratılmışın hayatının tüm safhalarının bulunduğu bu kader hücrelerindeki bilgilere tek ulaşabilenin de Allah olduğunu bildiğimiz gerçeğinden hareketle, Cennet ve Cehennem’ e gireceklerin hesabı da ancak Allah’ ın yetkisindedir.

           50’ ye yakın Kur’ an Meallerinden çoğunluğunda, “Allah Âhiret hayatını da yaratacaktır” şeklinde açıklanmaktadır. Yanlış değerlendirmelerden Allah’ a sığınırım.

           Saygılarımla. 07.09.2023 09:27

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2023, 12:02:32 ÖÖ Gönderen: is »