Gönderen Konu: 29.Ankebût/46-48- BİZİM İLÂHIMIZ DA, SİZİN İLÂHINIZ DA BİRDİR  (Okunma sayısı 971 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
-BİZİM İLÂHIMIZ DA, SİZİN İLÂHINIZ DA BİRDİR VE BİZ O’NA TESLİM OLMUŞUZDUR
-RESULULLAH, KUR’ AN GELMEDEN ÖNCE, NE BİR YAZI OKUR, NE DE ELİYLE YAZABİLİRDİ


           «BİZE İNDİRİLENE DE, SİZE İNDİRİLENE DE İMAN ETTİK. BİZİM İLÂHIMIZ DA, SİZİN İLÂHINIZ DA BİRDİR VE BİZ O’NA TESLİM OLMUŞUZDUR.» DEYİN:
           29. Ankebût Sûresi 46. Âyet- i Kerîme(403. Sayfa):
           “46. İçlerinden zulmedenleri bir yana, ehl-i kitapla ancak, en güzel yoldan mücadele edin ve deyin ki: «Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim ilâhımız da, sizin ilâhınız da birdir ve biz O’na teslim olmuşuzdur.»”


           Bu Âyet, imanın altı şartından biri olan, “Allah' ın varlığına ve Birliğine inanmak” şartının ve“Kitaplara iman” şartının bildirildiği Âyet- i Kerîme’ dir.

           RESULULLAH, KUR’ AN GELMEDEN ÖNCE, NE BİR YAZI OKUR, NE DE ELİYLE YAZABİLİRDİ:
           29. Ankebût Sûresi 48. Âyet- i Kerîme(403. Sayfa):
           “48. Sen bundan önce, ne bir yazı okur, ne de elinle onu yazardın. Öyle olsaydı, batıla uyanlar kuşku duyarlardı.”


           Peygamberimiz ümmî idi. Okuması, yazması yoktu. Ne zaman ki, Hira Mağarası’ nda Cebrail Aleyhisselâm ile karşılaştı. O zaman İslâmiyetin ilk Âyet’ i olan “İkra” “oku” ifadesiyle, Cebrail Aleyhisselâm tarafından, üç sefer, okuması istendi. Peygamber' imiz üçüncü seferde okumaya başladı. Ümmî(okuma yazması olmayan) bir insanın, Hazreti Muhammed’ in, Kur' an gibi, insanlar ve cinler dahil olmak üzere, başkaları tarafından da Kıyamet’ e kadar da yazılamayacak mükemmel bir Kitabı, yazdığını söylemek kadar yanlış bir ifade olamaz. Ancak Kur’ an’ ın kudsiyetine/ Allah tarafından gönderildiğine inanmayan kimselerin kasıtlı olarak söyledikleri:

           “Kur’ an’ ı Muhammed yazdı” demeleri, bu Âyet’ inde ifade ettiği gibi, yersiz, dayanaksız, iftiradan öte geçmeyen bir ifadedir. Bunu bilen Allah, meydan okuyarak:

           İNSANLAR VE CİNLER BİR ARAYA GELSELER, BİRBİRLERİNE YARDIMCI OLSALAR BİLE, KUR'ÂN' IN BENZERİNİ MEYDANA GETİREMEYECEKLERDİR:
           17. İsrâ Sûresi 88. Âyet- i Kerîme(292. Sayfa):
           "88. Ey Muhammed! De ki: «Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler bu Kur’ân’ın benzerini getirmek üzere toplansalar ve birbirlerine yardımcı olsalar bile, yine onun bir benzerini meydana getiremeyeceklerdir.»" Demek suretiyle, Kur’an- ı Kerîm’ i yazanın kendisinden başka kimsenin olamayacağının kesin delili olmak üzere bu Âyet’ i göndermiştir, ki batıla uyanların, Muhammed yazdı dememelerine bir delil teşkil etmek üzere, açıkça okuma yazmasının olmadığının Allah tarafından ifadesidir.

           Saygılarımla. 07.09.2023 12:27

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2023, 11:54:02 ÖS Gönderen: is »