Gönderen Konu: 36.Yâsin/68-69- KİMİN ÖMRÜNÜ UZATIYORSAK ONU TERSİNE ÇEVİRİYORUZ  (Okunma sayısı 6158 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
-KİMİN ÖMRÜNÜ UZATIYORSAK YARATILIŞTA ONU GÜÇ VE KUVVETİNİ ALARAK TERSİNE ÇEVİRİYORUZ

           KİMİN ÖMRÜNÜ UZATIYORSAK YARATILIŞTA ONU GÜÇ VE
KUVVETİNİ ALARAK TERSİNE ÇEVİRİYORUZ:

           ÖMÜR UZAR MI? UZAR:

           36. Yâsin Sûresi 68. Âyet- i Kerîme(445. Sayfa):
           “68. Bununla beraber kimin ömrünü uzatıyorsak, yaratılışta onu (güç ve kuvvetini alarak) tersine çeviriyoruz. Hâlâ akıllanmayacaklar mı?”


           Allah ömrünü uzattığı kimselerden bahsettiğine göre, ömür uzar/ kısalır. Ancak ecel ne uzar; ne de kısalır. Zira Allah herşeyi bilendir. İnsanın yaratılışında, "ECEL BİLGİLERİ", LEVH- İ MAHFUZ’ da saklanmak üzere “KADER HÜCRELERİ” ne konulur. Bunu ancak Allah bilir. Sonsuz gelecekte ve sonsuz geçmişteki, olayları bir anda ihata edebilen yalnız ALLAH’ tır.

           Ömrünü uzattığı kimselerin ihtiyarlayacaklarını/ güç ve kudretten düşeceklerini bildiren Allah, “…kimin ömrünü uzatıyorsak, yaratılışta onu (güç ve kuvvetini alarak) tersine çeviriyoruz…” demek suretiyle,  yaratılışta verdiği gençliği tersine çevirerek, ihtiyarlık günlerinin geleceğini de haber vermiş olmaktadır. Bu Âyet ışığında, herkes, ihtiyarlığın, yaşamın bir gerçeği olduğunu kabul etmek zorundadır. Zaten ihtiyarlıktan kaçış da yoktur.

           Ömrün uzatılmasından maksat, insanların yaşamın tüm doğrularıyla birlikte yaşayabildikleri ölçüde ömürlerinin uzun olacağı bilgisini bu Âyet’ ten çıkarabilmekteyiz.

           Bir insan düşününüz. Bu kişi Allah’ ın yaşam formülllerine uygun hareket etmesi sonucu, ömrünün uzun olacağını tahmin edebilmektedir. Zira içki, sigara içmeden, kötü alışkanlıklar edinmeden, yaşantısında, Allah’ ın rızası ötesinde iş yapmadan, başkalarına zarar vermeden, hırsızlık, uğursuzluk yapmadan yaşamayı seçen kimseler, genel olarak, ömürlerinin uzun olacağını ümidedebilirler.

           Bunun aksine, ömrünü içki, kumar, zina peşinde koşturarak harcamış olan bir kimsenin bedeni, bu yaradılışa aykırı hareketlere daha fazla dayanamaz. Kısa sürede iflas eden bir bedenle karşı karşıya kalır. Elbette burada, genetik yapının ve genlerle geçmiş olan kabiliyetlerin insana olan tesirlerini, yaşadığı çevrede yaşam için gerekli dengeli beslenme şartlarının olup olmadığı gibi konuları göz ardı etmesek de, genel olarak, vücut denilen organizmayı çok fazla yıpratan bir yaşam temposu seçtiği için, vücudun kısa sürede iflâs edeceğini beklememiz gerekir.

            Bütün bu yaşananlar içerisinde, eğrisi ile, doğrusu ile yaşayan insanların yaratılışları esnasında, gelecekteki bilgilere de sahip olan Allah,

(sonsuz geleceğin ve sonsuz geçmişin yaratıcısı ve sahibi olan Allah herşeye Kâdir’ dir.)

insanların tüm yaşantılarında eğrisi ve doğrusu ile nasıl bir ömür sürdürdüklerinin bilgisi ile, ömürlerinin sonu olan ECEL bilgisini, o kimselerin KADER HÜCRELERİ’ ne yazabilmektedir. LEVH- İ MAHFUZ, bu kader bilgilerinin muhafaza edildiği yerdir. Kur’ ân- ı Kerîm’ i okuyan herkese açık olarak bildirdiği üzere, ömürün uzatıldığından bu Âyet’ te bahseden Allah, ömrünü uzattığı insanların yaşlılıkla karşılaşacaklarının bilgisini de vermektedir. Bu bilgi de, Allah’ ın ADİL olmasının gereğidir.

***

           O, SADECE BİR ÖĞÜT VE APAÇIK BİR KUR' AN' DIR:
           36. Yâsin Sûresi 69. Âyet- i Kerîme(445. Sayfa):
           "69. Biz ona şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da... O sadece bir öğüt ve apaçık bir Kur’ân’dır."


           Saygılarımla. 13.09.2023 15:47

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2023, 12:31:01 ÖÖ Gönderen: is »