Gönderen Konu: 46.Ahkâf/2-3-9-12- KUR’ AN ALLAH TARAFINDAN İNDİRİLMİŞTİR  (Okunma sayısı 4700 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
-KUR’ AN ALLAH TARAFINDAN İNDİRİLMİŞTİR
-GÖKLER, YER VE İKİSİ ARASINDAKİLER BELİRLİ SÜRE İÇİN YARATILMIŞLARDIR. (ÖLÜMLÜDÜRLER):
-EY MUHAMMED! DE Kİ: «BEN PEYGAMBERLERİN İLKİ DEĞİLİM.» «BEN ANCAK APAÇIK BİR UYARICIYIM»
-KUR’ AN, ZULMEDENLERİ UYARMAK, İYİLİK YAPANLARI MÜJDELEMEK İÇİN ARAP LİSANI İLE İNDİRİLEN VE KENDİNDEN ÖNCEKİLERİ TASDİK EDEN BİR KİTAP’ TIR

KUR’ AN ALLAH TARAFINDAN İNDİRİLMİŞTİR:
           46. Ahkâf Sûresi 2. Âyet- i Kerîme(503. Sayfa):
           “2. Bu kitabın indirilişi, çok güçlü, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah tarafındandır.” 

GÖKLER, YER VE İKİSİ ARASINDAKİLER BELİRLİ SÜRE İÇİN YARATILMIŞLARDIR. (ÖLÜMLÜDÜRLER):
           46. Ahkâf Sûresi 3. Âyet- i Kerîme(503. Sayfa):
           “3. Biz gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri ancak hak ile ve belirli bir süre için yarattık. İnkâr edenler uyarıldıkları şeyden yüz çeviriyorlar.”

Bu Âyet' in anlamı gök, yer ve ikisi arasındakilerin belli bir ömre sahip olduklarıdır. Bu Âyet hükmüne göre, dünya hayatı sonludur. Hüküm Allah' ındır.

İnkârcılara ihtar edilen, dünya hayatının geçici olduğu, "Âhiret Hayatı" nı ebedî oluşu ile, dünya hayatında inkârdan vaz geçerek, Allah' ın rızasına uygun yaşamalarının önemi belirtilmektedir.

EY MUHAMMED! DE Kİ: «BEN PEYGAMBERLERİN İLKİ DEĞİLİM»

«BEN ANCAK APAÇIK BİR UYARICIYIM»:

46. Ahkâf Sûresi 9. Âyet- i Kerîme(504. Sayfa):
           “9. Ey Muhammed! De ki: «Ben Peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben ancak bana vahyedilene tabi oluyorum. Ben ancak apaçık bir uyarıcıyım.»”

KUR’ AN:
           -ZULMEDENLERİ UYARMAK,
           -İYİLİK YAPANLARI MÜJDELEMEK İÇİN
           -ARAP LİSANI İLE İNDİRİLEN VE
           -KENDİNDEN ÖNCEKİLERİ TASDİK EDEN BİR KİTAP’ TIR:

46. Ahkâf Sûresi 12. Âyet- i Kerîme(504. Sayfa):
           “12. Kur’ân’dan önce de bir rehber ve rahmet olarak Musa’nın kitabı Tevrat vardı. Bu Kur’ân ise zulmedenleri uyarmak, iyilik yapanları müjdelemek için Arap lisanı ile indirilen ve kendinden öncekileri tasdik eden bir kitaptır.”

Saygılarımla. 16.09.2023 09:37

ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2023, 09:35:59 ÖS Gönderen: is »