Gönderen Konu: MUCİTLERİMİZ SİTELERİ  (Okunma sayısı 17298 defa)

is

  • Ziyaretçi
MUCİTLERİMİZ SİTELERİ
« : Kasım 12, 2014, 01:18:15 ÖÖ »
MUCİTLERİMİZ VE MUCİTLİK
10.09.2007 14:16 18.08.2008

           Bilgi almak, bir şeyler öğrenmek, ya da güzel vakit geçirmek için, bir siteye giriyorsunuz. Konu ciddi bir konu olup; mucitler kendilerini, icatlarını, yaptıkları çalışmalarını takdim ediyorlar. Peki! Böyle bir siteye girdiğinizde görmek istediğiniz nedir? Kendisinin mucit olduğunu iddia eden/ icatları/ faydalı modelleri tescilli olan birçok insanın, yaptıkları yenilik getiren, kolaylıklar sağlayan icatlarını takdim ettikleri yer olan bu sitelerde, bu yenilikleri takip etmek isteriz.

           Siteye giriyorsunuz, bir saat okuyorsunuz, dişe dokunur bir haber bulamıyorsunuz. Dedi ki, dedim ki dedikoduları ile vakit geçirmiş oluyorsunuz. Bir de, hiçbir şey ortaya koymadığı halde, bolca tenkit yazıları gönderenler var ki, sormayınız gitsin. Bir şeyler yaptığını iddia edenlere, herşeye karşı olanlar takımından zıpçıktıların itirazları çok enteresandır. Söyledikleri dişe dokunur bir görüşleri/ bilgileri olmasa da lâf olsun, beri gelsin hesabı ile ileri sürdükleri görüşlere bakar mısınız?

           -Yaptığın icat çalışmaz.(Kendisi profesör ya! Biliyor!!!)
           -Senden başka akıllı yok mu, bu makinayı yaptığını söylüyorsun.(Bu yorumuyla kendisinden başka akıllı olmadığını tescilliyor!!!)
           -Bu makinayı başkasından almadığın ne mâlum.(Herşeyi bilen kendisi. Çalıntı olduğuna da işaret ediyor. Bak! Bildi!!!)
           
           Bu tür ipe sapa gelmez, hiçbir aklı başında kimseye hitap etmez olan yazdıklarını, büyük ihtimalle kendileri de okumadan, lâf olsun beri gelsin diye yazmaktadırlar. Sitelere giren ve mucitlerle ilgili bilgi almak isteyenlere büyük bir eziyet olan, bu lüzumsuz yazıların elenmesi için bir düzenlemeyi, sitelerin yapması, tarafsız kuruluşlar/ ilmî çalışma yapan üniversitelerden tescilli bilgiler çerçevesinde düzeltilmiş/ temizlenmiş bilgiler manzumesinin tüm insanlara faydalı olacağı bir gerçektir. Halbuki böyle faydalı işler için kurulmuş sitelerde, genel olarak ilmi gelişmelerin, yapılan/ yapılacak olan icatların tartışmaları, teknik yönleri ile ortaya konulması ve bir yerlere varmaya çalışılması gerekir. İşte böyle bir sitede yazılan yazılardan birine atfen yazdığım yorumumu aşağıya aynen alıyorum:

           “Sayın Mucitler,

           Konuları lütfen ciddiyetle ele alınız. Çok fazla sulandırılmış bir site görüntüsü verildiği takdirde, bu siteyi takip edenlerin sayıları gittikçe azalacaktır. Yorumları okuduğumda, gerçekten üzülüyorum. Mucitlik gibi bir konuda, bu kadar boş, bu kadar lüzumsuz yorum yazan insanların, lüzumsuz çekişmelere girenlerin gayelerinin ne olabileceğini düşünemiyorum bile. İşiniz yoksa ve sitelerin ciddî konularını sulandırmak istiyorsanız; lüzumsuz konu ve yazılarla, hiçbir işe yaramayan mevzularla zaman geçirten, belki on binlerce site mevcut. Gidiniz o sitelerde vakit öldürünüz.

           Lütfen ciddi bir konu olan İCATLAR ile dalga geçmek/ halk tâbiriyle "gırgır geçmek" üzere siteye üye olunmasın/ yorum yazılmasın. Site yöneticileri tarafından uyarılmaları/ engellenmeleri temennisiyle.

           Saygılarımla…”

           Bu yazımdan da anlaşılacağı gibi, ciddi konuları sulandırıp; birçok insanın alacağı teknik bilgileri engeller pozisyonuna düşmeyelim. Lütfen!

           Saygılarımla… 12.11.01:15
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2020, 12:00:12 ÖÖ Gönderen: is »