Gönderen Konu: MÜSLÜMAN NASIL YAŞAMALIDIR?  (Okunma sayısı 247 defa)

is

• Administrator
  • Full Member
MÜSLÜMAN NASIL YAŞAMALIDIR?
« : Ekim 05, 2021, 12:47:47 ÖS »
MÜSLÜMAN NASIL YAŞAMALIDIR?

ALLAH' IN GÖRDÜĞÜ KİMSELER:
           -SABREDENLER,
           -DOĞRULUKTAN ŞAŞMAYANLAR,
           -ELPENÇE DİVAN DURANLAR,
           -NAFAKA VERENLER VE
           -SEHER VAKİTLERİNDE O İSTİĞFAR EDİP YALVARANLAR' DIR:

3. Âl- i İmran Sûresi 17. Âyet- i Kerîme(53. Sayfa):
           "17. O sabredenleri, o doğruluktan şaşmayanları, o elpençe divan duranları, o nafaka verenleri ve seher vakitlerinde o istiğfar edip yalvaranları (görür)."

İslâm’ ın şartlarını ve İmanın şartlarını bilmekle, “Müslüman oldum” denilemez. Bu Âyet’ i Kerîme’ de, Allah’ ın gördüğü kimselerin(buna, Allah’ ın değer verdiği kimseler de diyebiliriz.) târifi verilmekle, bu yapıda kimselerin Müslüman olduğuna hükmedilebilir. Bu Âyet “Allah’ ın gördüğü kimseler”i:

-Sabretmeleriyle;
           -Dürüstlükleriyle;
           -Allah’ a olan saygılarıyla;
           -Çevresine dokunan yardımlarıyla;
           -Yaptıkları ibadetlerle değerlendirmektedir. Şu soru ve Âyet akla gelmektedir:

«Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa?

RABB’ İM SİZE NE KIYMET VERİR DUANIZ OLMASA:
           25. Furkan Sûresi 77. Âyet- i Kerîme(367. Sayfa):
           "77. (Resulüm!) De ki: «Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa? (Ey inkârcılar! Size bildirdiklerini) kesinkes yalan saydınız; o halde azab yakanızı bırakmayacaktır!"

Bir kimse kendisini bu Âyet’ in hükmü ile yoklayabilmeli; Allah’ ın beni görmesi için:

“Bu sayılan özelliklere sahip miyim” diyebilmesi gerekir. Cevabı “evet” ise, “Allah’ ın Kitabı Kur’ An’ ın hükümlerine uygun yaşıyorum” diyebilir. Aksi takdirde, “Ben nasıl bir Müslüman’ ım”, sorusu ile birlikte:

“Allah’ ın bildirdiği ve insan yapısında olması gereken bu özelliklere sahip olmadıktan sonra ben Müslüman olduğumu nasıl iddia edebilirim” noktasına gelerek; yaşantısını düzenlemesi en doğru yoldur.

Bu Âyet’ te de belirtildiği üzere, Âyet’ lerin tamamının yol gösterici özelliklerini görmemiz dileklerimle.

Saygılarımla. 05.102021 12:41

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Ekim 09, 2021, 02:35:26 ÖS Gönderen: is »