Gönderen Konu: ŞEFAAT YETKİSİ ALLAH' INDIR  (Okunma sayısı 166 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 245
ŞEFAAT YETKİSİ ALLAH' INDIR
« : Ekim 01, 2022, 07:35:43 ÖS »
ALLAH' IN İZNİ OLMADAN ŞEFAAT EDECEK KİMSE YOKTUR

           ALLAH’ TAN BAŞKA İLÂH YOKTUR:

           GÖKLERDE VE YERDE NE VARSA HEPSİ O’NUNDUR. İZNİ OLMADAN HUZURUNDA ŞEFAAT EDECEK OLAN KİMDİR?

           2. Bakara Sûresi 255. Âyet- i Kerîme(43. Sayfa):
           “255. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür.”

           “…İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir?...” Bu Âyet’ te şefaat yetkisinin ancak Allah’ ta olduğu bildirilirken; şefaat edecek kimselerin Allah’ ın izni ile şefaat edebilecekleri hükmü çıkmaktadır. Ancak, bâzı kimselerin ifadesi ile, Kur’ an’ da “Şefaat yâ Resulallah” demenin olmadığı bildirilmektedir. Bu Âyet’ in ifade ettiği, şefaat yetkisi verilen kimseden şefaat istenilmesinin hak olduğudur. Bu Âyet’ in özünde şefaat istenilmesi vardır. “Şefaat yâ Resulallah denilemez” demek; bu Âyet’ in inkârı anlamına gelmez mi? Zira şefaati Allah, Peygamber’ ine ne için verir? Elbette Peygamber’ in şefaat edecekleri kimseleri, şefaati ile onurlandırması için.

           Saygılarımla 01.10.2022 19:35

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2022, 07:39:19 ÖS Gönderen: is »