Gönderen Konu: 14.İbrâhim/7-22-24-31- ALLAH ŞÜKREDENLERE NİMETİNİ ARTIRIR  (Okunma sayısı 4977 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
ALLAH ŞÜKREDENLERE NİMETİNİ ARTIRIR
ŞEYTAN' IN MÜSLÜMAN' A KARŞI BİR GÜCÜ YOKTUR
KIYAMET GELMEDEN ÖNCE VERDİĞİ MALLARDAN ALLAH İÇİN HARCASINLAR

ALLAH ŞÜKREDENLERE NİMETİNİ ARTIRIR:

ALLAH' IN NANKÖRLERE AZABI ŞİDDETLİDİR:

14. İbrâhim Sûresi 7. Âyet- i Kerîme(257. Sayfa):
           "7. Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir."

ŞEYTAN, "...ZATEN BENİM SİZE KARŞI BİR GÜCÜM YOKTU. ANCAK BEN SİZİ ÇAĞIRDIM, SİZ DE GELDİNİZ. O HALDE BENİ KINAMAYIN, KENDİ KENDİNİZİ KINAYIN..." DEDİ:
           14. İbrâhim Sûresi 22. Âyet- i Kerîme(259. Sayfa):
           "22. İş bitince şeytan onlara şöyle diyecek: «Şüphesiz ki Allah size gerçek olanı vaad etti, ben de size vaad ettim, ama sonra caydım! Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ancak ben sizi (küfür ve isyana) çağırdım, siz de geldiniz. O halde beni kınamayın, kendi kendinizi kınayın! Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Ben, önceden beni Allah’a ortak koşmanızı da kabul etmemiştim.» Doğrusu zalimler için acı bir azab vardır!"

GÜZEL BİR SÖZ KÖKÜ YERDE SABİT, DALLARI GÖKTE OLAN GÜZEL BİR AĞAÇ GİBİDİR:
           14. İbrâhim Sûresi 24. Âyet- i Kerîme(259. Sayfa):
           "24. Görmedin mi? Allah nasıl bir misal verdi. Güzel bir söz, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir."

EY MUHAMMED İMAN EDEN KULLARIMA SÖYLE:
           -NAMAZI DOSDOĞRU KILSINLAR.
           -ALIŞ- VERİŞ VE DOSTLUĞUN OLMADIĞI BİR GÜNÜN GELMESİNDEN ÖNCE KENDİLERİNE VERDİĞİMİZ RIZIKTAN AÇIK VE GİZLİ ALLAH İÇİN HARCASINLAR:

14. İbrâhim Sûresi 31. Âyet- i Kerîme(260. Sayfa):
           “31- (Ey Muhammed!) İman eden kullarıma söyle: "Namazı dosdoğru kılsınlar, alış-veriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan açık ve gizli (Allah için) harcasınlar."”

Bu Âyet’ te bildirilen “…alış- veriş ve dostluğun olmadığı günün gelmesinden önce…”  ifadesi, Kıyamet’ i bildirmektedir. Zira Kıyamet geldiğinde, hiç kimse bir diğerine yardımda bulunamayacaktır. Bu nedenle üzerimize farz olan, ihtiyaçtan fazla olan mallarımızı ve zekâtımızın fakirlere verilmesini geciktirmemek gerekmektedir. Bu ikaz ile, geç kalmamamız önerilmekte; borcumuzun ödenmesinin ertelenmemesi istenmektedir.

Bu Âyet, bugün ortalıkta gezen Covit 19 pandemisi ile benzerlik taşımaktadır:

-Câmilerde namazlar kılınamıyor.
           -Alış- veriş yok.
           -Dostluklar bulaşma tehlikesiyle kesintiye uğradı.

Böyle bir Covit 19 salgınının gelmesinden önce de, bu Âyet’ le uyarılan insanların, açık ve gizli Allah için harcama yapıp, ihtiyaçtan fazla olan mallarının sadakalarını ve zekâtlarını vermeleri bildirilmektedir. Fakirin hakkını açık ve gizli vermeleri gerekenleri, bu Âyet ikaz etmektedir. Kıyamet’ in gelmesinden önce görülen bu tehlikelerin, küçük kıyamet olduğunu düşünerek geç kalınmaması gerekmektedir.

Âyet’ in hikmetini hatırlayıp; fakirin hakkının ertelenmemesi için uyarılmamız, bizler için bir nimettir. İş işten geçmeden borçlarımızın ödenmesinin bildirilmesi; gaflet uykusundan uyanmamız için bir uyarıdır. Aynı zamanda Allah tarafından verilen bir fırsattır.

Böyle fırsatların değerlendirilmesi ile fakirin hakkının verilerek, borçlarımızdan kurtulmamız dileklerimle.

Saygılarımla 24.10.2022 13:19

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 07:21:32 ÖS Gönderen: is »