Gönderen Konu: 15.Hicr/27- CİNLER GÜÇLÜ BİR ATEŞTEN YARATILMIŞTIR  (Okunma sayısı 6485 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
15.Hicr/27- CİNLER GÜÇLÜ BİR ATEŞTEN YARATILMIŞTIR
« : Şubat 07, 2023, 12:37:13 ÖS »
CİNLER İNSAN VÜCUDUNUN GÖZENEKLERİNDEN GEÇEBİLEN GÜÇLÜ BİR ATEŞTEN YARATILMIŞTIR

           CİNLER, İNSAN VÜCUDUNUN GÖZENEKLERİNDEN GEÇEBİLEN, GÜÇLÜ BİR ATEŞTEN YARATILMIŞTIR:
           15. Hicr Sûresi 27. Âyet- i Kerîme(264. Sayfa):
           “27. Cinleri de daha önce insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen güçlü bir ateşten yarattık.”


           Bu Âyet’ de Allah Cin’ lerin “…daha önce…” yaratıldığını/ insanların yaratılmasından önce Cin’ lerin var olduğunu, Âyet’ in başında bildirmekte ve yapılarının ne olduğunu da:

           “…insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen güçlü bir ateşten yarattık.” demek suretiyle, açıklamaktadır. Bu Âyet’ den anlaşılacağı üzere, cinlerin varlığı tartışmaya açılacak bir konu değildir. Cinlerin,  insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen, güçlü bir ateşten yaratıldığının bildirilmesi ile, cinlerin mahiyetlerinin, ya da varlıklarının tartışılması yapılmamalı; inananlar tarafından, “inandık; iman ettik” demek suretiyle tasdik edildiği belirtilmelidir. Zira iman bunu gerektirir.

           Yarattığı insana secde etmelerini Melek’ lerden isteyen Allah, aşağıdaki Âyet’ inde:

           BİR VAKİT MELEKLERE:
           "ÂDEM' E SECDE EDİN" DEMİŞTİK. İBLİS' TEN BAŞKA HEPSİ SECDE ETTİLER:

           17. İsrâ Sûresi 61. Âyet- i Kerîme(289. Sayfa):
           "61. (Yine unutma ki) Bir vakit meleklere: «Âdem’e secde edin» demiştik. İblis’ten başka hepsi secde ettiler. O ise: «Ben bir çamurdan yarattığın kimseye mi secde ederim?» demişti."

           Allah, Âdem’ e secde etmelerini Melek’ lere söylediğinde, İblis’ ten başka bütün Melek’ ler secde etmişler; ancak İblis secde etmemiştir. Bu ifadeden anlaşıldığı üzere, İblis diye adlandırılan Şeytan’ ın Melek’ ler taifesinden olduğu anlaşılmaktadır.

           Aşağıdaki Âyet’ te de Allah:

           "BEN CİNLERİ VE İNSANLARI ANCAK BANA İBADET ETSİNLER DİYE YARATTIM”:
           51. Zâriyat Sûresi 56. Âyet- i Kerîme(524. Sayfa):
           “56. Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” diyerek cinlerin varlığının tartışılamayacağını kesin olarak bildirmiştir. Bu tartışmalara son veren Allah' tır. İnananlar için, bu kesin bir hükümdür. Aklı başında olan hiç bir Mü' min, cinlerin varlığını tartışmaz. Tartışamaz. Zira cinler vardır ve gerçektir. Bu ifadenin sahibi Allah’ tır.

           Safsatacı/ yalancı/ menfaat peşinde koşabilen ve “Cinci Hoca” denilen kimselerin, cinlerden bahisle, insanları istismar etmelerinin önüne geçebilmek için, bu konuda yetkili olan Diyanet Teşkilâtı uzmanlarının, bilinçli olarak, yerinde ve zamanında verecekleri cevaplara ihtiyaç vardır.

           Yerinde kullanılmadığında, yalan yanlış ve gerçeğe aykırı bilgilerle doldurulabilen internetin, zararlı etkilerinin giderilebilmesi için, bu yetkililerin çok uyanık olmaları, sosyal medyada cinlerle ilgili tüm siteleri ve bilgileri kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu takipleri yapmadıktan sonra, uzman bulunduran görevli müesseselerin/ uzmanlaşan öğretim üyelerinin, bu milletin masum zihinlerine yerleştirilebilecek yanlış bilgilerin önlenmemesinin sorumluluğunu taşımaları gerekir. Bu sorumluluğu taşımayan görevlilerin kazançlarını hak etmediklerini söylemek, yanlış bir tespit olmasa gerektir. Aşağıdaki Âyet’ de:

           CİNLERDEN İYİ OLANLAR DA VAR, KÖTÜ OLANLAR DA VAR:
           72. Cin Sûresi 11. Âyet- i Kerîme(573. Sayfa):
           “11. «Doğrusu bizler; bizden iyi olanlar da var, olmayanlar da var. Biz çeşitli yollara ayrılmışız. »”

           CİNLERDEN MÜSLÜMANLAR DA VAR, HAK YOLDAN SAPANLAR DA VAR. MÜSLÜMAN OLANLAR, İŞTE ONLAR DOĞRU YOLU ARAYANLARDIR:
           72. Cin Sûresi 14. Âyet- i Kerîme(574. Sayfa):
           "14. «Ve biz, bizlerden müslümanlar da var, hak yoldan sapanlar da var. Müslüman olanlar, işte onlar doğru yolu arayanlardır.»"

           Bu Âyet’ lerde cinlerin ifadelerini veren Allah, kesin olarak cinlerin varlığını, yine cinlerin sözlerinden nakletmek suretiyle bildirmektedir. Bu Âyet’ lerde belirtildiği üzere, cinlerde de, iman edenlerin olduğu gibi, iman etmeyenlerin de bulunduğunu, cinler söylemektedir.

           Saygılarımla. 07.02.2023 12:33

ÖNEMLİ NOT:

           NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!


« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 07:19:01 ÖS Gönderen: is »